Reklam için, ilkaygurler@outlook.com adresineden iletişime geçebilirsiniz.

Buzlu Yola Kışın Neden Tuz Atılır?

Yazar: Admin  |   Yorum Yok

tuzlama

Kışın çok kar yağışı alan bir bölgede yaşıyorsanız, karayolları görevlilerinin yollardaki buzlanmayı gidermek için tuzu kullandıklarını görmüşsünüzdür.Ancak tuz aynı zamanda dondurma yapımında da kullanılmaktadır.Peki ama tuz,bu iki ters gibi görünen işlevi nasıl becermektedir?

Herkesin sandığının aksine tuz suyun içinde şekerin eridiği gibi erimez.Tuz buzun içine girince onu çözer.Tuz yine kalır ama buz çözüldüğü için artık o su değil,tuzlu sudur ve erime noktası saf sudan daha düşüktür.

Buzlanmış yollara tuz döküldüğü zaman,tuz önce buz ile çözümlenerek bir buzlu su tabakası oluşturur ve bu çözeltinin donma noktası düşük olduğundan,sıfırın altındaki sıcaklıklarda bile donmadan kalabilir.Günümüzde ABD'de üretilen tuzun yüzde 45'i yollardaki buzun eritilmesinde kullanılmaktadır.

Bilindiği gibi su,sıcaklığı sıfır dereceye varınca donar.Suya tuz ilavesi ile bu donma sıcaklığı da düşer.Suya yüzde 10 tuz ilavesi donma sıcaklığını -6 dereceye indirir.Yüzde 20 tuz karıştırılmış su ise -16 derecede donar.Ancak yolun ve ya buzun ısısı -16 dereceden da az ise artık tuzun erimede pek etkisi olmaz,sadece buzun üstünde kalarak tekerleklerin kaymasını azaltabilir.

Dondurma yaparken de karışımın çevresinde çok düşük ısıya ihtiyaç vardır.Dondurma karışımının etrafındaki ısının çok düşük olması,ancak bu düşük ısıda karışımın donmaması gerekir.Bunuda eklenen tuz karışımının sıfır derecenin altında bile donmadan dondurmanın oluşturulmasını sağlar.

Hatırlarsanız "Titanic" filminde okyanus suyunun ısısı sıfırın birkaç derece altında olmasına rağmen,deniz suyunun yüzeyi,içindeki tuz nedeni ile hala donmamıştı.


Kategori:

Yazar Hakkında

Tam bir Tofaş hastası..

Destek Ol

URL Adresi :
Forumda Paylaş :
HTML Kodu :

Benzer Yazılar

0 yorum:

reklam ver reklam ver
Copyright © 2013 Mavanalar.Net
back to top